System DALI (Digital Addressable Lighting Interface) powstał w 2004 roku jako rozwiązanie alternatywne czy nawet zamienne dla dotychczasowego sposobu sterowania oświetleniem ściemnianym, wykorzystującego sygnał 1...10V.
System sterowania oświetleniem oparty na magistrali komunikacyjnej DALI, podobnie jak system magistrali komunikacyjnej KNX, nie jest rozwiązaniem zależnym od określonego producenta.
Obsługuje on elektroniczne stateczniki EVG/ECG źródeł światła. Specyfikacja bramki DALI jest określona w normie międzynarodowej IEC 62386. Poza statecznikami EVG/ECG magistrala DALI współpracuje z wybranymi sensorami wyposażonymi w interfejs DALI. Do komunikacji urządzeń podłączonych do magistrali DALI wykorzystywane jest połączenie typu Broadcast.
Urządzenia wyposażone w interfejs DALI, zasadniczo źródła światła, mogą być obsługiwane niezależnie (każde indywidualnie adresowane) oraz pracować w jednej z 16 grup. W systemie DALI oprócz realizacji funkcji sterowania załącz/wyłącz i regulacji natężenia oświetlenia (ściemnij/rozjaśnij) można również otrzymywać informacje o obecnym poziomie jasności oraz błędach dotyczących danego źródła czy statecznika EVG/ECG. System umożliwia stworzenie maksymalnie 16 scen dla urządzeń posiadających interfejs DALI.
Zdefiniowane ustawienia każdej sceny są przechowywane w poszczególnych urządzeń DALI. Scena (bądź sceny) mogą być wywoływane z sensora, do którego została ona przyporządkowana. Pozwala to nawet skomplikowane sceny lub bardzo szybkie sekwencje poleceń nazywać.
Przy dużo większych możliwościach i zaletach systemu DALI, sterowanie oświetleniem wykorzystującym to rozwiązanie w połączeniu z KNX jest konkurencją cenową dla sposobu sterowania opartego na sygnale 1...10V.
W jednej linii systemu DALI do Bramki DALI, traktowanej jako Master, można podłączyć do 64 stateczników DALI (EVG/ECG) będących tzw. "Slaveami".
Podczas uruchomienia systemu DALI podłączonym statecznikom wraz ich z balastami zostają automatycznie przydzielone adresy i na ich podstawie w dalszym etapie uruchamiania otrzymują one adresy z zakresu 0 ... 63.
Adresowanie poszczególnych stateczników odbywa się albo na podstawie krótkiego adresu przyporządkowywanego indywidualnie albo grupowo, w oparciu o adres grupy. Podłączone do jednej linii, adresowane stateczniki DALI EVG/EVG, mogą zostać przypisane do 16 grup i wówczas realizują one wywoływane funkcje odpowiednio razem według przyjętego algorytmu pracy.
W ramach pracy indywidualnej i grupowej podłączone i zidentyfikowane w systemie balasty z ich wartościami roboczymi mogą być zapisywane do udziału w scenach.
Ściemniacz uniwersalny automatycznie rozpoznaje charakter podłączonych źródeł światła (obciążenie rezystancyjne, indukcyjne lub pojemnościowe) i w zależności od zidentyfikowanego obciążenia dostosowuje swoje warunki pracy do niego.
Dla ściemniania z obcinaniem fazy fali narastającej o kształcie sinusoidalnym (obciążenie rezystancyjne lub indukcyjne) może on regulować lampy żarowe i niskonapięciowe lampy halogenowe wykorzystujące transformatory konwencjonalne.
Dla ściemniania z obcinaniem fazy fali opadającej o kształcie sinusoidalnym (obciążenie pojemnościowe) może on regulować niskonapięciowe lampy halogenowe wykorzystujące transformatory elektroniczne.
Urządzenia KNX o zwiększonej funkcjonalności mogą wykonywać jednocześnie różne zadania.
Aktor grzewczy przeznaczony jest do sterowania napędami termoelektrycznymi zaworów.
Urządzenia systemowe KNX znajdują zastosowanie np. przy rozbudowie instalacji o kolejne segmenty. Sprzęgła liniowe/obszarowe.
Interfejsy KNX mogą być wykorzystywane do komunikacji z urządzeniami KNX.
Wykorzystywane w ciągach komunikacyjnych oraz pomieszczeniach zamkniętych
Przegląd możliwości urządzeń i przykładowe funkcje
Wejścia binarne znajdują praktyczne zastosowanie w wielu różnych miejscach (sytuacjach), posiadają wbudowany port i złącze ma