Automat PPBZ umożliwia sterowanie aż 5 wyłącznikami kompaktowymi MC do 1600A lub powietrznymi MO do 6300A
Automat PPBZ to mikroprocesorowy automat SZR do samoczynnego załączania napięcia rezerwowego. Gotowy do pracy, zaprogramowany automat zapewnia ciągłość zasilania n/n w budynkach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych, jak również obiektach przemysłowych.
Przeznaczony jest do sterowania wyłącznikami kompaktowymi typu MC lub powietrznymi MO w ponad dwudziestu układach zasilania w konfiguracjach od 2 do 5 wyłączników. Dzięki układom pracy z dwoma lub trzema torami zasilania, w tym z generatorem zasilające od jednej do czterech sekcji rozdzielni oraz wielu algorytmom przełączania, automat pozwala na właściwą pracę złożonych i rozbudowanych sieci.
Wykorzystana nowoczesna technologia mikroprocesorów RISC i program zapisany w pamięci FLASH gwarantuje szybkie i niezawodne przełączenia wg diagramu realizując włączenie rezerwy jawnej lub ukrytej, zrzut mocy czy start generatora. Kompletny automat dostarczany jest w metalowej obudowie przystosowanej do montażu na szynie DIN.
Na płycie czołowej urządzenia znajdują się: wyświetlacz LCD, sygnalizacja LED obecności napięcia zasilającego i zewnętrznej blokady, cztery chwilowe przyciski służące do wprowadzania zmian w konfiguracji programu działania urządzenia.
Zakresy nastaw czasu opóźnienia rozruchu i wyłączania poszczególnych sekcji mieszczą się w przedziale od 0,0 do 10 s co 0,1 s a dla toru zasilania z generatora poszerzono zakres czasów opóźnień od 0 do 250 s co 1 s. Opóźnienia sygnału startu i wyłączenia generatora regulowane od 1 s do 99 min co 1 min.
Automat zasilany jest z jednego z napięć wejściowych, wybieranych automatycznie przez wewnętrzny układ. Napięcie to również służy do sterowania wyłącznikami, dzięki czemu automat nie potrzebuje napięcia pomocniczego.
Możliwe jest zasilenie urządzenia z UPS-a, wystarczy zmiana ustawienia w menu operatora. Bezpieczeństwo zapewniają funkcje włączania blokady automatów, zewnętrznej przy pomocy wyprowadzonych styków i wewnętrznej- programowej ustawianej w konfiguracji.
Potrzeba zastosowania automatyki SZR wynika z konieczności zapewnienia ciągłości zasilania.
Podstawową funkcją automatyki SZR jest bezpieczne sterowanie elementami łączeniowymi:
W celu zapewnienia ciągłości zasilania układ po wykryciu braku napięcia w linii zasilającej przełącza obiekt na tor rezerwowy.
Układy mogą realizować przełączenia w konfiguracji sieć-sieć bądź sieć-agregat. Istnieje możliwość zmodyfikowania któregoś z wariantów.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania układów SZR stosuje się podwójne zabezpieczenie w postaci blokady elektrycznej oraz mechanicznej.
Blokada elektryczna polega na programowym braku możliwości włączenia dwóch źródeł na wspólną szynę w tym samym czasie.
Układ automatyki SZR otrzymuje informacje od wyłącznika o aktualnym stanie:
Sterownik otrzymując powyższe sygnały realizuje program wykonawczy zgodnie z algebrą Boole’a.
Blokada mechaniczna w wyłącznikach powietrznych realizowana jest za pomocą cięgien Bowdena.
Cięgna są długości od 2 do 4,5m. Podczas instalacji blokad mechanicznych niezmiernie ważnym jest aby pamiętać o kilku podstawowych uwarunkowaniach dotyczących ich montażu i eksploatacji:
Aby móc sterować aparatem MO należy wyposażyć go w odpowiednie podzespoły.
Legenda:
Istnieje możliwość zastosowania wyzwalacza przystosowanego do zasilania przez 100% czasu jako elektryczny układ blokowania przed ponownym załączeniem.
Dobierając napęd silnikowy należy pamiętać, że jest on już wyposażony w wyzwalacz służący do załączania aparatu. Napięcie wyzwalacza załączającego jest takie samo jak napięcie sterujące napędem silnikowym.
Istnieje możliwość sterowania wyzwalaczem załączającym na napięcie inne niż napięcie znamionowe napędu silnikowego, należy wówczas dobrać napęd silnikowy z załączaniem ręcznym. W takiej konfiguracji należy dobrać wyzwalacz załączający na napięcie żądane.
W obu konfiguracjach mamy możliwość doposażenia aparatu w wyzwalacze wzrostowe bądź podnapięciowe służące do wyłączania.
Pierwszy wyzwalacz wyłączający może być tylko i wyłącznie wzrostowy. Drugi wyzwalacz wyłączający służy do wyłączenia pożarowego i powinien być stosowany w wersji podnapięciowej.